Aromaterapie léčí

věřte, nevěřte ...

Aromaterapie léčí

Redakce Lázně-Info.cz

Aromaterapie léčí

Aromaterapie je metoda alternativní medicíny, která používá rostlinné tzv. esenciální oleje, a jiné přírodní látky rostlinného původu na ovlivnění lidského zdraví a psychiky. Při aromaterapeutickém ošetření by se mělo harmonizovat tělo i duše a klientovi se dostane příjemných voňavých prožitků.

Alchymie vůně, magie doteku

Aromaterapie tak, jak se praktikuje ve většině zemí, je především dotyková metoda,“ píše ve své knize Erotická aromaterapie Chrissie Wildwoodová. „Kombinuje fyzické a emocionální účinky jemné masáže s medicínskými a psychoterapeutickými vlastnostmi rostlinných esencí.“ Vedle masáží můžeme voňavé látky použít také do koupelí, k inhalacím, obkladům, na provonění místností a ti hodně zkušení a v aromaterapii pokročílí je také mohou přidat do nápojů.
„Čím krásnější je zážitek, tím hojivější má účinky,“ tvrdí Wildwoodová. „Tento názor sdílel i starořecký lékař Asklépiadés, který hlásal použití masáže, aromatických koupelí, hudby a parfémů k uklidnění tlaků a stresů života – v jeho rajském režimu mělo své místo dokonce i víno!“ dodává autorka příručky o esenciálních olejích pro milence.

Všechno je chemie

S čím vlastně aromaterapie pracuje? Využívá éterické oleje. Někdy se jim také říká esenciální. Jsou to vonné, vysoce těkavé látky, které se při kontaktu se vzduchem vypařují. Podíváme-li se na éterické oleje pragmaticky, pak to, co ovlivňuje náš stav, jsou chemické látky, z nichž se éterický olej skládá. Každý olej má své charakteristické složení a podle toho, která látka převažuje, takový účinek pak olej vykazuje.
Ale aromaterapie není podle aromaterapeutky Marie Noe jen o chemickém složení esenciálních olejů a o jejich účincích na fyzické tělo nebo psychiku. „Tohle uspokojí vědecké typy – poznání, že je se o co opřít. Esenciální olej působí celostně,“ dodává. To znamená, že každý olej je možné použít na širokou škálu potíží jak na fyzické, tak na emoční a psychické úrovni. „Naše tělo si většinou správně vybere, kde jej použije,“ tvrdí Marie Noe.

Pozor! Platí určité zásady

Ať už k aromateriapii přistupujeme jakkoli, je velmi důležité nastudovat si jednoduché zásady, jak éterické oleje správně používat. Zvýšené opatrnosti při výběru éterických olejů doporučuje Marie Noe zejména u těhotných žen a malých dětí. „A pak už nám nic nebrání v tom, užívat si všech těch voňavých doteků,“ láká Marie Noe.

Placebo efekt?

Přestože aromaterapeuti jsou o léčebných účincích éterických olejů přesvědčeni, ne všichni s nimi souhlasí. Například portál msn.com zveřejnil výsledky rozsáhlé dvouleté studie vědců z univerzity v Ohiu, podle níž prý aromaterapie funguje pouze jako placebo.
Vliv dvou nejprodávanějších esencí – citronu a levandule – testovali vědci na krevní tlak, srdeční tep, hladinu stresových hormonů a imunitu. Někteří ze šestapadesáti testovaných mužů a žen prý měli dokonce silnější reakci na destilovanou vodu, než na aplikované vůně. „Výsledky výzkumu však pobouřily mnoho lidí, kteří se aromaterapií živí,“ uvádí msn.com.

Malé nahlédnutí do Afroditiny lékárny

Růžový olej

destilace čerstvých okvětních lístků damašské růže pocházející z Orientu (žádný nápoj lásky ani vábivý parfém nebyl považován za dostatečně mocný, pokud neobsahoval několik drahocenných kapek této esence)

Jasmín

extrakce z květů stálezelené popínavé rostliny pocházející z Číny, Indie a západní Asie (květy voní nejsilněji v noci, známé afrodiziakum)

Pelargonie

destilace z listů, stonků a květů se využívá především v péči o pleť, na spáleniny a celulitidu (moderní mágové užívají tento olej v rituálech přivolávajících lásku a štětí)

Borovice

destilace jehličí se využívá například proti nadměrnému pocení, na svalovou bolest, proti únavě a vyčerpání

Cedrové dřevo

destilace dřeva, pařezů a pilin je mimo jiné vhodná k péči o mastnou a aknovitou pokožku, proti lupům a ekzémům, na zánět močového měchýře a premensruační potíže (staří Egypťané jej používali při balzamování a k posvátnému vykuřování)

Cypřiš

destilace jehličí, větviček a šišek vysoké konifery působí na hemoroidy, při nadměrném pocení, při křečových žílách a respiračnícho obtížích. (pro magické účely se jeho vážné aroma užívá k vyvolání vnitřní síly a klidu a obzvláště pomáhá v obdobích změn, například při ztrátě milované osoby nebo ukončení vztahu)

Santalové dřevo

destilace kořenů a jádrového dřeva malého stálezeleného stromu napomáhá třeba proti nespavosti a při problémech spojených se stresem. (v magii se o tomto oleji říká, že připravuje mysl a tělo na zážitek sexuální extáze)

Vanilka

extrakce pomocí rozpouštědel z vanilinových krystalků, které se vytvářejí na fermentovaných vanilkových luscích. Využívá se především k provonění místností (v magii je součástí nápojů lásky)

Kadidlo

destilace gumovité šťávy, která prýští z malého stromu, se využívá mimo jiné při péči o stárnoucí pleť, na jizvy, poranění a hemoroidy, ale i na problémy spojené se stresem a na nervové napětí. (v magii se výpary oleje považují za prostředek k přípravě těla a mysli na sexuální extázi)

Levandule

destilace čerstvých kvetoucích špiček z keříků pomáhá při bolestech ucha, na záněty, štípance, žihadla od hmyzu, jako repelent, při spálení sluncem, na bolest hlavy a proti depresi. (V magii se levandule používá k přivolání zdraví, klidu a psychické ochrany)

Andělika lékařská

parní destilace plodu nebo semene rostliny pomáhá proti lupénce, revmatismu, dně, zadržování vody v těle, při větrech a špatném zažívání, proti únavě a migréně. (V magii podle legendy rostlina chrání před zlými duchy a kouzly, esence se dá použít k psychické ochraně)

Bazalka

destilace listů a kvetoucích špiček byliny příznivě působí proti bolestem svalů, při respiračních potížích, nachlazení a chřipce, dále při úzkosti a depresích. (v mnoha částech Evropy se bazalka považuje za symbol plodnosti, na Krétě je spojována se smrtí a zlem, hinduisé zase věří, že duch rostliny chrání jejich rodinu, v magii se používá k přivolání štěstí)

Grapefruit

produkt lisování čerstvé kůry plodu pomáhá proti celulitidě, při svalové únavě či zadržování vody v těle, při prochladnutí, nachlazení a chřipce i při nervovém vyčerpání (magický vliv grapefruitu lze použít k nastolení klidu a štěstí)

Citrón

produkt lisování svrchní části čerstvé kúry plodu usnadňuje péči o mastnou a problematickou pleť, pomáhá na celulitidu, proti vysokému krevnímu tlaku a špatnému krevnímu oběhu, při chřipce a nachlazení i proti depresím (v magii se esence nechává vypařovat pro sebeočistu a k přivolání štěstí)

Pačuli

destilace sušených a fermentovaných listů keřovité rostliny čeledi hluchavkovitých pomáhá například při dermatomykóze, ke zlepšení růstu vlasů, při kvasinkových infekcích, při nervovém vyčerpání a u při problémech spojených se stresem (v magii se může použít ke zvýšení fyzické výdrže a sexuální potence)

Skořicová kúra

destilace odštěpků kúry malého stromu pomáha jako andidepresivní pokojová vůně nebo k vykuřování při nakažlivých nemocech

Zázvor

destilace neloupoaných, sušených a rozemletých kořenů (oddenků) rostliny má příznivý vliv při svalové bolesti, proti špatnému krevnímu oběhu, při bolestech v krku, průjmech, špatnému zažívání, při slabosti a nervovému vyčerpání. (svatá Hildegarda, známá léčitelka z dvanáctého století. Chválila jeho afrodiziakální vlastnosti a doporučovala ho především starým mužům ženatým s energickými mladými manželkami)

Černý pepř

destilace sušených zrnek pepře z dřevité révy pomáhá při svalové bolesti, odstraňuje ztrátu chuti k jídlu a nevolnost, pomáhá při nachlazení, chřipce, proti infekcím a virům a odstraňuje duševní únavu (v magii se používá k vyvolání odvahy).

Voňavé, ale jen placebo?

Aromaterapie v posledních letech proniká i do tradičních lékařských oborů. V mnohých porodnicích se vonné oleje používají při zklidnění matek před porodem nebo dokonce během porodu. Nejčastěji si ženy přinesou vlastní oleje a aromalampu. Samotný léčebný účinek je podle lékařů sporný. „Odsoudit aromaterapii jako šarlatánství by bylo stejně chybné, jako jí přisuzovat plné léčebné účinky. Skutečnost je taková, že příjemná vůně zlepší ladění nejen nemocnému, ale i zdravému člověku,“ Je důležité, že aromaterapie neškodí, ale zvedne psychiku, a léčení tak probíhá lépe. „Vůní neublížím, ale pomůžu bolavé duši, a to je dost,“


Doporučujeme - výhodné balíčky

Další balíčky Last Minute pobyty