Zakopane

město zimních sportů a wellnessu …
  • ZakopaneZakopane
  • ZakopaneZakopane
  • ZakopaneZakopane
  • ZakopaneZakopane
  • ZakopaneZakopane
  • ZakopaneZakopane
  • ZakopaneZakopane
  • ZakopaneZakopane
  • ZakopaneZakopane
  • ZakopaneZakopane
  • ZakopaneZakopane
  • ZakopaneZakopane
  • ZakopaneZakopane
  • ZakopaneZakopane

Zakopane

Zakopane je nejoblíbenější horské středisko Polska, které vyhledává stále více příznivců lyžování. V létě sem jezdí pro změnu návštěvníci, kteří chtějí strávit příjemnou dovolenou v nádherné přírodě a putovat po majestátních tatranských vrcholech. Zakopane je ve skutečnosti malým městem, které se může pochlubit kouzelnou horalskou architekturou, pestrým folklórem, několika pozoruhodnými památkami a ulicí Krupowki, která ve dne i v noci žije bujným životem.

Ubytování Zakopane


Město Zakopane je od konce 19. století vyhledávaným letním i zimním turistickým střediskem. Město Zakopane má zhruba 30 tisíc obyvatel. Vedle jeho skvělé reputace je hlavním lákadlem spousta příležitostí k relaxaci a zábavě. Příznivci tradičních i adrenalinových sportů mají na výběr mezi lyžováním, skoky na lyžích, paraglidingem, pěší turistikou, horolezectvím či jízdou na horském kole. Nesmíme však podceňovat ani příjemný zážitek z pouhé procházky po zdejších klidných ulicích a nákupu tradičních řemeslných výrobků nebo návštěvy muzea či jiné zajímavosti. Tradiční goralská kultura a umění zahrnuje architekturu, kroj, stravu a hudbu. Tradice jsou stále udržovány a jsou životaschopné. Zakopane je možné považovat spíše za velkou vesnici, v níž se lidové dřevěné chalupy mísí se secesními domy, upomínajícími na popularitu města z konce 19. století. V této době Zakopane hostilo mnoho známých umělců, kteří zanechali svoji stopu na jeho atmosféře a architektuře. Nejznámější zdejší ulicí jsou Krupowki – jedná se o městskou tepnu a bulvár. Najdeme zde množství restaurací, kaváren, obchodů a stánků, nabízejících boty z telecí kůže („kierpce“), vlněné svetry, dřevěné kuchyňské nádobí, přikrývky z ovčí vlny nebo slaný sýr „oscypek“.

Zakopane – krásné městečko v horách

Zakopane je posazeno v údolí na úpatí polských Tater. Tatry představují nejvyšší pohoří karpatského masivu, který tvoří polsko-slovenskou hranici. Nejvyšším vrcholem jejich polské části jsou Rysy s výškou 2449 m n.m. Nejsevernější horou je Gubalowka, z jejíhož vrcholu je úžasný výhled na tatranské panorama. Zakopane je situováno zhruba 850 m n.m. a protéká jím několik potoků. Místní klima je značně ovlivňováno svojí polohou v horách – průměrná teplota je jenom 4,3 C, což je o několik stupňů méně, než je polský průměr. Charakteristickým rysem tohoto regionu je velmi silný, ale přitom teplý vítr Fén (jeho nejsilnější naměřené poryvy byly 280 km/h), který může mít určitý vliv na cítění jeho obyvatel, a dokonce na jejich zdraví. Zakopane leží v Malopolském vojvodství, zhruba 100 km (2 hodiny cesty autem) od Krakova.



Zakopane – něco z historie

Zakopane je velmi mladým městem: první písemné záznamy o něm pocházejí ze 17. století. Původně se zde nacházelo několik samostatných vesnic, rozprostírajících se mezi Gubalowkou a tatranskými horami. V 18. století byla největší a nejvíce prosperující z nich vesnice Kuznice (dnešní čtvrť Zakopaného), známá výrobou oceli. Od začátku 19. století začal růst Zakopaného, které předčilo uvadající Kuznice. Nárůst počtu obyvatel vedl ke stavbě prvního farního kostela v r. 1847. Jeho malá a půvabná dřevěná budova dodnes stojí na ulici Kosceliska. V 2. polovině 19. století bylo Zakopané „objeveno“ polskou inteligencí a umělci, kteří napomohli jeho proměně v elegantní horské středisko. Uchvátila je nejenom krása zdejších hor, ale i původní lidová kultura tohoto regionu. Mnohdy neurvalé chování spisovatelů, básníků a malířů přelomu 19. a 20. století (tzv. „belle epoque“) učinilo Zakopané dokonce ještě populárnějším, protože se stalo oblíbeným tématem hovorů ostatních návštěvníků tohoto střediska. Zdejší příroda a klima přivedlo známého varšavského lékaře Tyta Chalubiského k tomu, že doporučoval pobyt v Zakopaném lidem, trpícím srdečními chorobami a tuberkulózou. Mezi známé návštěvníky a obyvatele patřili hudební skladatel Karol Szymanowski, herečka Helena Modrzejewska, spisovatel Henryk Sienkiewicz nebo malíř a návrhář Stanislaw Witkiewicz. Ten vytvořil tzv. „Zakopanský styl“, inspirovaný tradiční architekturou regionu. Obdivovatelé tohoto regionu založili v r. 1873 Tatranský spolek, zaměřený na ochranu přírody a popularizaci oblasti. Rozvoj Zakopaného byl urychlen po r. 1899, kdy byla otevřena železnice spojující město s Krakovem. Prosperita a popularita města trvala i ve 20. a 30. letech 20. století. V r. 1933 obdrželo městská práva. Přestože stále přitahovalo mnoho turistů a umělců (jako byl např. excentrický malíř a architekt Witkacy, syn Stanislawa Witkiewicze), zdejší horalové byli značně chudí, což mnohé z nich vedlo k emigraci do Spojených států. Během druhé světové války nebylo Zakopane dějištěm žádné větší vojenské akce. Někteří z jeho obyvatel však byli aktivní v hnutí odporu, když pracovali jako převaděči přes hranice a pašeráci pošty, tiskovin a zbraní. Po skončení války se Zakopane stalo součástí Polské lidové republiky a dále se rozvíjelo jakožto horské středisko. V r. 1954 byl v tomto prostoru založen Tatranský národní park, jehož cílem bylo chránit oblast Tater.

Zakopane – wellness pobyty, na které nezapomenete

Kvalitní ubytování a výborná strava. Vybírejte z naší pestré nabídky, ve které naleznete wellness pobyty a relaxační pobyty v Zakopaném.

Ubytování Zakopane




Další ubytování Zakopane