Lázně Brusno
lázeňské a wellness pobyty uprostřed přírody …Lázně Brusno
Lázně Brusno jsou známé a oblíbené slovenské lázně, jsou populární díky svým léčivým pramenům a čistému vzduchu. Právě proto jsou Lázně Brusno jedním z nejlepších míst k odpočinku.
Kromě klasického lázeňského léčebného pobytu s procedurami nabízejí Lázně Brusno i regenerační, relaxační a romantické pobyty . Pokud si nedokážete vybrat z nabízených pobytů lázní Brusno, můžete také využít ubytování v hotelích.
Velmi známé slovenské lázně Brusno, které existují od 19. století, leží v údolí Slovenského Rudohoří, na severovýchod od Banské Bystrice, na severních svazích Vepra. Lázně Brusno jsou svými léčivými prameny a čistým vzduchem známé od 19. století. Poloha určuje lázním mírné, teplé a poměrně vlhké podhorské klima.
Lázně Brusno nabízejí k léčbě minerální vody, které jsou vhodné pro indikace některých zažívacích chorob, zejména ledvin, jater, žaludečních a střevních poruch. Kromě zažívacích těžkostí mohou Lázně Brusno léčit i srdeční a cévní choroby a nemoci pohybového aparátu. Kromě minerálních vod nabízejí Lázně Brusno i výborné podmínky k návštěvám Nízkých Tater.
Součástí lázeňských a relaxačních pobytů jsou sportovní aktivity. Pravidelně se tu konají taneční večery, různé kulturně společenské akce, zábavné programy apod. Přímo v areálu se nachází restaurace s denním i nočním barem a pizzerií. Společenské prostory, kde si můžete zahrát biliard, stolní tenis, šachy atd. V areálu se rozprostírá překrásný park, který přímo vybízí k procházkám. Jsou zde i tenisové a volejbalové kurty. Máte možnost zapůjčit si horská kola nebo si jít zaplavat do krytého bazénu. Nedaleko se nachází 18-ti jamkové golfové hřiště.
Ubytování - Lázně Brusno
Hotel Brusno
Lázně Brusno Hotel Brusno se nachází uprostřed Národního parku vysoké Tatry, přímo v centru města a 1,5 km od lázní Brusno.Villa Gardenia
Lázně Brusno Stylová Villa Gardenia se nachází ve známé lyžařské oblasti Donovaly v Nízkých Tatrách. Má vlastní lázeňské centrum a apartmány s prostorným interiérem, bezplatným Wi-Fi i satelitní LCD TV.Lázně Brusno - Prameny a léčivé zdroje
První zmínky o minerálních pramenech pocházejí z roku 1818. V Brusně začalo postupně vyvěrat 8 pramenů: pramen Ludwig, Paula, Hedviga, Ondrej, Vepor, Ďumbier, BB – 88 Vrt ŠHB 1 a BB – 88 Vrt ŠHB 2. Každý z pramenů má trochu jiné složení a mineralizaci. Většinou je jejich voda síranovo-hydrouhličitanová, vápenato-sodno-horečnatá a obohacená o fluór. Minerální voda dosahuje teploty od 16 do 20 °C a celková vydatnost pramenů je přibližně 2 l/s.
Léčivé prameny jsou k léčbě využívány už od 19. století. V této době se tady zotavovali hlavně havíři a dřevorubci, kteří se zde zastavovali cestou domů. Minerální voda má blahodárné účinky a léčí zejména zažívací choroby, poruchy ledvin, jater, žaludku a střev. V posledních letech se však v Brusně léčí i srdeční a cévní choroby a také nemoci pohybového aparátu.
Lázně Brusno - historie
Historie Brusna je úzce spjatá s vesničkou Sv. Ondrej. První písemné zmínky pocházejí z roku 1424, a to ze soupisu domény hradního panství Ľupča. V listině jsou obě obce uvedeny pod jedním názvem „villa utraque Zenthandras“ – obce svatojánské. Typickým zaměstnáním obyvatel Brusna byl už v 18. století podomní obchod. Podomním obchodníkům obyvatelé říkali „čipkári“. Toto pojmenování si vysloužili díky zboží, se kterým odcházeli obchodovat do dalekých zemí – paličkované krajky, slovensky čipky. Pojmenování jim ale zůstalo i poté, co k obchodu s krajkami přidali dřevěné nádobí, různé tkaniny a výrobky ze železa.
Léčivé prameny jsou poprvé písemně doloženy v roce 1818 ve farní kronice v Medzibrodě. Léčivé účinky pramenů nejdříve využívali dřevorubci a havíři. Roku 1834 se začalo s výstavbou prvního lázeňského domu. Obce se začaly rozvíjet zejména po vybudování železniční tratě z Banské Bystrice do Podbrezovej v roce 1884. Více lázeňských domů zde bylo postaveno zejména během a po první světové válce. Po roce 1944 ale byly lázně Brusno značně zničeny, obnoveny byly až Železárnami Podbrezová. V roce 1960 bylo Brusno sloučeno s vesničkou Sv. Ondrej. V roce 1985 tu otevřeli největší lázeňský dům Poľana, který funguje dodnes.