Lázně Bohdaneč

východočeská oáza klidu a relaxace …
 • Lázně BohdanečLázně Bohdaneč
 • Lázně BohdanečLázně Bohdaneč
 • Lázně BohdanečLázně Bohdaneč
 • Lázně BohdanečLázně Bohdaneč
 • Lázně BohdanečLázně Bohdaneč
 • Lázně BohdanečLázně Bohdaneč
 • Lázně BohdanečLázně Bohdaneč
 • Lázně BohdanečLázně Bohdaneč
 • Lázně BohdanečLázně Bohdaneč
 • Lázně BohdanečLázně Bohdaneč
 • Lázně BohdanečLázně Bohdaneč
 • Lázně BohdanečLázně Bohdaneč
 • Lázně BohdanečLázně Bohdaneč

Lázně Bohdaneč

Lázně Bohdaneč se nacházejí v Polabské nížině 8 km od Pardubic, se kterými jsou spojeny městskou trolejbusovou dopravou. Lázně Bohdaneč jsou ideální místo, kde si fyzicky i psychicky odpočinete. Lázeňská historie se začíná psát roku 1897, kdy zdejší rodák Jan Veselý přichází s myšlenkou využít blízká a bohatá ložiska rašeliny k léčebným účelům a v prostorách bývalého lihovaru otvírá první slatinné lázně. Dnes, po více než 100 letech rozvoje, nacházíme v Bohdanči věhlasné lázně s krytými kolonádami a lázeňskými budovami, které jsou zasazeny do prostředí krásného lesoparku. Lázně Bohdaneč jsou ideálním místem, kde lze trávit dovolenou, příjemně si odpočinout a nabrat nové síly.

Ubytování Lázně Bohdaneč


Lázně Bohdaneč – Historie lázní …

Se vznikem lázní Bohdaneč je nepochybně spjato jméno bohdanečského rodáka Jana Veselého, který byl v 90. letech 19. století nájemcem rybničního hospodářství pardubického velkostatku a předsedou Vodního družstva pro regulaci Rajského potoka. Účelem družstva bylo odvodnit luka a upravit povodí Rajského potoka tak, aby se snížila vlhkost v městečku Bohdaneč. Právě tady se zrodila myšlenka na lázně ...

Jan Veselý věděl, že Rajský potok protéká vesnicí Libišany, kde má jeho otec pronajatá rozsáhlá luka a odkud si zájemci za mírný poplatek odvážejí rašelinu na topení. Na myšlenku použít rašelinu k léčebným účelům přivedli Veselého jeho přátelé.

Rašelinová ložiska se rozkládají na ploše 42 ha v několikametrové vrstvě. Stáří rašeliny se dnes odhaduje na 4 000 let, je tedy velmi stará a nikoli povrchová a nově utvořená. Jan Veselý nechal přezkoumat hodnotu rašeliny ve Vídni a nechal se inspirovat názorem ing. Františka Šantrůčka z Prahy, který doporučil její využití k léčbě, a to kvůli jejím ideálním vlastnostem. Po usušení je totiž lehká, bez hliněných příměsků, běžných u jiných rašelin, schopná dlouho udržet stejnoměrnou teplotu.

Úplně první lázeňská sezóna byla zahájena v srpnu 1897 v prostorných vzdušných místnostech bývalého lihovaru. Tam se upravila lázeňská budova se strojovnou, třemi kabinami pro muže, odpočívárnou pro 15 pacientů a bazénem. Na protější straně byly 4 kabiny pro ženy, vybavené dřevěnými vanami a místností k odpočinku a zábalům po slatinných koupelích.

K léčení revmatických chorob, dny i jiných onemocnění sloužily slatinné lázně, masáže a dieta. Hlavní léčebnou procedurou byly slatinné koupele. Dodnes můžeme spatřit uprostřed lázní starý, cihlový a poměrně vysoký komín, který je jako jediný pozůstatkem prvního lázeňského domu. Již po čtyřech letech existence lázní se ukázalo, že Jan Veselý není schopen splácet své dluhy, které mu vznikly se založením lázní. V roce 1906 byl nucen v dražbě prodat lázně Občanské záložně. Finanční instituce vedla Lázně Bohdaneč velmi dobře, rozvoji lázní však nevěnovala příliš velkou pozornost. V roce 1911 kupuje Lázně Bohdaneč, v době, kdy starostou obce je bratr zakladatele, František Veselý.

Lázně Bohdaneč - Lázeňství a relaxace…

Příroda obdarovala Lázně Bohdaneč vlastními přírodními léčivými zdroji, a to velkými ložisky slatiny nacházejícími se v nedalekém okolí a přírodní minerální vodou. Artézský vrt hluboký 347,5 m pochází z let 1913 – 1914. Vrt, kterým přitékala mineralizovaná voda teplá 21°C , byl pojmenován "Panenka". V 70. letech 20. století bylo přistoupeno k vyhloubení nového vrtu nazvaného "Nová Panenka", který by pokryl spotřebu v lázních. Tento vrt dosahuje hloubky 388 metrů.

Charakter minerální vody je ryzí alkalická kyselka. Kromě zvýšeného obsahu mineralizace vyniká tento přírodní léčivý zdroj vyšším obsahem fluoridových prvků. Tento prvek se ve vodách vyskytuje velmi vzácně.

Lázně Bohdaneč slouží k léčbě pohybového aparátu s orientací na zánětlivá revmatologická onemocnění, artrózu, vertebrogenní syndromy, Bechtěrevovu nemoc. Zajišťují léčbu dlouhodobých potíží, předoperačních i pooperačních stavů a poúrazovou rehabilitaci. Velmi dobrého jména dosáhly v oblasti rehabilitace totálních endoprotéz. Lázně Bohdaneč jsou vyhledávaným místem nejen k léčbě, ale také k zajištění prevence, relaxaci a odpočinku. K tomu jsou také přizpůsobeny produktové balíčky a široká škála nabízených služeb.

Dlouholetá tradice lázní, vynikající zdejší specialisté, okolní příroda a široká nabídka kulturních a zábavných programů jistě přispěje nejen ke zlepšení Vašeho zdraví, ale také k relaxaci a odpočinku. Překrásné prostředí je rovněž vhodným místem ke strávení Vaší dovolené nebo třeba i víkendovému pobytu, kde načerpáte nové síly a zapomenete na každodenní starosti všedního dne. Lázeňský komplex je zasazen do rozlehlého parku, který vyniká skvostnou zahradní úpravou. V parku roste přibližně sto druhů dřevin, jejichž stáří se pohybuje kolem osmdesáti let.Lázně Bohdaneč – informace o městě Lázně Bohdaneč

První písemná zmínka o Bohdanči je z roku 1343. Zaznamenává spor mezi občanem Křížem a bohdanečským farářem, který vyvrcholil rvačkou, při níž byla rozbita oltářní deska. Je však pravděpodobné, že osada vznikla mnohem dříve a jméno Bohdaneč vzniklo podle odborné literatury z osobního jména Bohdan. Ve čtrnáctém století patřil Bohdaneč pánům z Cimburka, 8. ledna 1491 panství za 33 tisíce kop grošů českých koupil Vilém z Pernštejna. Jeho vláda znamenala pro Bohdaneč dobu největšího rozkvětu. Obci byla udělena různá významná privilegia, rozkvetl obchod a řemeslná výroba. Nejvýznamnějším počinem pana Viléma bylo založení rybničního hospodářství, jehož byl Bohdaneč střediskem. Dodnes je z tohoto hospodářství zachováno a nadále udržováno 44 rybníků. Na konci 19. století přineslo významnou změnu do života městečka založení slatinných lázní Janem Veselým, nájemcem rybničního hospodářství. Zkušební provoz byl zahájen roku 1897, v prvním roce využilo služeb lázní 70 pacientů. V roce 1908 byla zavedena mezi obcemi Bohdaneč a Pardubice první česká pravidelná veřejná autobusová linka, na které jezdil autobus Laurin & Klement, který byl majetkem zakladatele lázní Jana Veselého. Bohdanečským občanům pak lázně poskytovaly možnost zaměstnání a využívaly práce místních řemeslníků. V té době také došlo k rozšíření lázní a zvýšila se jejich popularita. Dnes Lázně Bohdaneč nabízejí slatinou léčbu, elektroléčbu, vodoléčbu, tělocvik, masáže a inhalace.

Lázně Bohdaneč - Léčení a procedury

Amma masáž, Aromamasáž - celková, Aroma masáž - částečná, Přístrojová lymfodrenáž, Havajská masáž celková, Havajská masáž částečná, Baňkování, Indická masáž hlavy, Tokoriki (rituál s masáží horkými mušlemi), Klasická masáž celková, Koré – solná jeskyně, Kneippova bylinná koupel + suchý zábal, Perličková koupel + suchý zábal, Perličková nebo vířivá koupel s přísadou máty nebo kosodřeviny, Podvodní masáž, Přísadová koupel bylinná + suchý zábal, Přísadová koupel Sirná + suchý zábal, Suchá uhličitá koupel, Suchá uhličitá koupel, Uhličtitá koupel + suchý zábal, Vířivá koupel + suchý zábal, Perličková nebo vířivá koupel s přísadou bylinného oleje Kneipp, Zlatá rosa, Bohdanečská hubnička, Medovo mléčný zábal, Skořicový zábal proti celulitidě, Čokoládové ošetření - Bruselská pralinka, Medovo - mléčné snění, Mořský vánek, Čokoládový zábal, Aromatický zábal s mořskou řasou, Anticelulitidní zábal, Zábal se zeleným čajem, Tropický zábal rukou, Diadynamik, Galvanizace, Interferenční proudy, Lokální aplikace kryoterapie, Cvičení na velkých míčích a výuka správného držení těla, Individuální rehabilitace, Metoda Brunkow, Polohování/ posilování, Skupinové cvičení v bazénu, Magnetoterapie, Parafín, Plynové injekce, Skotský střik, Solux, Tens, Ultrazvuk, Slatina v zábalové vaně, …

Kompletní přehled lázeňských procedur s popisem naleznete na stránce Lázeňské procedury

Lázně Bohdaneč - Přírodní léčivé zdroje

Slatina, voda – ryzí alkalická kyselka – určená k vodoléčbě.

Lázně Bohdaneč - Léčebné indikace

Nemoci pohybového ústrojí.

Lázně Bohdaneč - Volný čas…

Lázně Bohdaneč se starají i o volný čas svých návštěvníků. Denně je připraven zajímavý kulturní a vzdělávací program. K dispozici je Centrum volnočasových aktivit, kde najdete biliard, stolní tenis, elektronické šipky, stolní fotbálek a internetovou kavárnu. V areálu lázní je k dispozici půjčovna kol, včetně dětských sedaček a přileb, a lze si zde uschovat také vlastní kolo. Lázně Bohdaneč jsou obklopeny rozsáhlou sítí cyklostezek vhodných pro cyklisty všech úrovní bez ohledu na věk. Lázně Bohdaneč nabízejí k zapůjčení hole pro řízenou chůzi, tzv. nordic walking, a petanque. V areálu lázní se nachází kosmetika, kadeřnictví, pedikúra, snack bar, lázeňská restaurace a kavárna, trafika a městská knihovna.

Lázně Bohdaneč - Výlety do okolí…

Naučná stezka - Gočárův okruh je 5 km dlouhá vycházková trasa nabízející nenáročnou pěší turistiku městem i volnou krajinou v kombinaci s možností seznámit se s pozoruhodnými místy a stavbami města Lázně Bohdaneč. Pojmenování okruhu je vedeno snahou připomínat významného architekta Josefa Gočára a zejména výsledky jeho působení ve městě na počátku 20. století.

Opatovický kanál a městské koupaliště - Šípkovou ulicí dojdeme k mostu přes Opatovický kanál a za ním se dáme doleva po silnici na Neratov a Přelovice. Procházíme alejí mohutných kaštanů, lip a olší na pravém břehu Opatovického kanálu a míjíme rybníky „Nadymače". Po 0,8 km dojdeme k můstku a po něm, vlevo, vstoupíme do travnatého areálu městského koupaliště. Projdeme kolem autokempingu, pokračujeme cestou kolem osady Novinsko a přes les kolem skupiny chat, podél Černské struhy se dostaneme k bývalé cihelně. Po dalších 500 metrech narazíme na silnici do Přelouče, po které se můžeme vrátit zpět. Okruh je dlouhý asi 4,8 km, procházka trvá 2,5 hodiny.

Národní přírodní rezervace - Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník a rybník Matka se rozprostírá na ploše zhruba 250 hektarů. Toto území představuje komplex vodních a mokřadních biotopů vytvořených kolem jednoho z největších existujících rybníků bývalé pernštejnské soustavy. Zahrnuje slatinné louky, lesy, křoviny a rozsáhlé rákosiny s hnízdištěm bahenního a vodního ptactva. Je i důležitou zastávkou tažných ptáků a s několika dalšími rybníky (např. Sejval, Pětinoha, Švihov) patří k chráněným ornitologickým stanovištím. Nachází se zde mnoho chráněných druhů rostlin a živočichů. Bohdanečský rybník (plocha 158 ha) je jeden z nejstarších rybníků pernštejnské rybniční soustavy a je připomínaný již roku 1480.

Na území mikroregionu Bohdanečsko je vyznačeno 8 cyklotras "Podél Opatovického kanálu". Přes 100 km značených cyklotras vybavených informačním a odpočinkovým mobiliářem se prolíná se sítí pěších turistických tras a naučných stezek a seznamuje turisty s přírodními a památkovými atraktivitami regionu. V obcích na Bohdanečsku jsou pro turisty k dispozici služby jako je ubytování, stravování, informační centrum, půjčovny či opravny kol aj.

Ubytování Lázně Bohdaneč

Další ubytování Lázně Bohdaneč